Sukcesy twórców z Politechniki Wrocławskiej w XII edycji Konkursu Student Wynalazca

Data: 03.02.2022

Z przyjemnością informujemy o sukcesie twórców związanych z Politechniką Wrocławską w XII edycji Konkursu Student Wynalazca.

Wyróżnienie w konkursie otrzymała Pani mgr inż. Dominika Iwan (Wydział Chemiczny, Katedra Chemii Fizycznej i Kwantowej) za rozwiązanie pn. "Chiralna pochodna 2-azabicykloalkanowa z podstawnikiem dansylowym oraz jej zastosowanie", którego współtwórcami są doświadczeni badacze z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska, prof. PWr, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć,dr hab. inż. Marcin Sieńczyk, prof. PWr, dr inż. Renata Grzywa, mgr inż. Magdalena Pachota. Jak podaje Pani Dominika jej wynalazek znajdzie zastosowanie  m.in. jako inhibitora proteazy VP24 do hamowania replikacji wirusa HSV-1 (do stosowania jako lek do leczenia i zapobiegania opryszczce typu1). Szacuje się, że problem ten dotyka 90% populacji.

Specjalną nagrodę Rektora Politechniki Swiętokrzyskiej zdobył Pan mgr inż. Arkadiusz Ziółkowski (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) za samodzielne zgłoszenie patentowe pn. "Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania i sposób pomiaru częstotliwości oddychania". Pan Arkadiusz wskazuje, że tę innowację można wykorzystać w terapii nadciśnienia tętniczego, w kontroli pracy z oddechem na potrzeby redukcji stresu (np. podczas sesji minfulnessowych), nadzorowaniu terapii oddechowych jako alternatywy dla elektrostymulacji nerwu błędnego w leczeniu bólu, jak również przy wykrywaniu bezdechu sennego.

Wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności nagrodzonym i wyróżnionym, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w zmienianiu świata na lepsze, dzięki badaniom naukowym i będących ich wynikiem wynalazkom i innym przedmiotom własności intelektualnej.

Więcej o wynikach XII edycji Konkursu Student Wynalazca